Digital Diş Uygulamaları

CAD-CAM

Daha önce farklı alanlarda kullanılan CADCAM sistemlerinin diş hekimliğine girmesi 1980 li yıllarda olmuştur. O tarihten itibaren ilerleyen CAD-CAM teknoloji sayesinde günümüzde tek seansta birçok tedavi şekli uygulanmaktadır.

Günümüzde CAD-CAM sistemlerigülümseme tasarımı dizaynı, inley, onlay, laminate veneer, bölümlü kuron, tam kuron ve köprüler, implant destekli protezlerde dayanak üretilmesi, hibrit protez alt yapı tasarımı ve üretilmesi, implant cerrahisinde kullanılan stentlerin üretilmesi, ortodonti gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

CAD-CAM sisteminde agız içinden bilgisayar yardımı ile ölçü alınır, bu ölçü ile direkt olarak  digital ortamda istenilen özellikler verilerek restorasyon hazırlanır, hazırlanan restorasyon milling cihazı ile yine farklı renk ve özelliklerdeki hazır bloklar kullanılarak işlenir, parlatma ve yüzey özellikleri işlemleri bitirilerek hasta ağına tek seansta takılır.

CAD-CAM uygulamaları birçok avantajı beraberinde getirmiştir. Geleneksel ölçü alma yöntemlerini ortadan kaldırmış ve bekleme süresini kısaltmıştır. Daha iyi özelliklerdeki restoratif materyallerin daha kısa sürede elde edilmelerine imkan tanımıştır. Zirkonya gibi dayanıklı ve estetik materyaller CAD-CAM sistemi ile kullanılabilmekte, üretimde standardizasyon sağlandığı için kalite kontrolü yapılabilmektedir. İndirekt yöntemlerle uzun saatlerde yapılan laboratuvar işlemlerini ortadan kaldırarak hata potansiyelini oldukça azaltmış ve çapraz kontaminasyon olasılığını en aza indirmiştir.

CAD-CAM sistemlerinin en büyük avantajlarından birisi tek seansta 1-2 saat içerisinde restorasyonların bitirilebildiğinden hem hekim hem de hasta açısından zaman kaybını minimuma indirmesidir. Bu sayede çeşitli klinik hassasiyeti azaltan ölçü alımının elimine edilesi ile birlikte, geçici kuron hazırlama zorunluluğu ortadan kalkar, seans sayısı azaldığı için ekonomik olarak avantaj yaratır. Geleneksel yöntemlerde olduğu gibi CAD-CAM yöntemlerinin de başarısı ve uzun ömürlü olması iyi bir preparasyon, detaylı digital ölçü ve tasarımın nasıl yapılacağının bilinmesine bağlıdır.

INLEY-ONLEY

Kompozit dolgular arka grup dşlerin restorasyonlarında başarı ile uygulanmaktadırlar. Fakat dişlerdeki fzla miktardaki madde kayıplarında yeterli fiziksel özellikleri sağlayamamktadırlar. Zamanla aşınmaları, uygulanma sonrasında hassasiyet oluşabilmesi, renklenmesi ve sertleşmeleri sırasındaki büzülme özellikleri dolayısı ile geniş madde kayıplarında alternatif tedavi şekillerini gündeme getirmiştir. İnley ve onleyler agız dışında hazırlanarak kaviteye uygun yapıştırıcılar ile yerleştirlir. İnley ve onley dolgular kompozit ve seramik materyaller ile hazırlanırlar. Kompozit materyaller hazırlanmalarının kolay olması, düşük maliyet ve tamir edilebilme avantajlarının yanısıra, düşük dayanıklılık, aşınmaya yatkın olması ve zamanla renklenmesi gibi dezavantajlara sahiptir. Seramik inley-onley dolgular biyouyumludur, yüksek aşınma direnci sergilerler ve estetiktirler. Ancak geleneksel yöntemlerle ölçü alınması ve laboratuvar işlemleri sebeiyle birkaç seansta tamamlanabilmesi deazavantajlarıdır.

Günümüzde CAD-CAM sistemleri ile ağız içerisinden digital ölçü alınarak 1-2 saat içerisinde mükemmel uyımlu ve estetik seramik inley ve onley hazırlanarak bu dezavantajın önüne geçilmektedir.