Periodontoloji

DİŞ ETİ HASTALIKLARI

Diş eti hastalıkları, başlangıç aşaması olan diş etlerinde kanama, kızarıklık ve şişlik bulguları veren basit diş eti iltihabından (gingivitis) dişleri destekleyen kemiğin de kaybedilerek dişlerde sallanma ve diş kaybı ile bulgu veren şiddetli diş eti iltihabına (periodontitis) kadar geniş spektrumda hastalıklardır. Öncelikli nedeni mikrobiyal plak birikimi olup genetik ve edinsel hastalıklar da risk faktörleri arasındadır. Genel bulgular diş etlerinde kanama, şişlik, çekilme ile dişlerde sallanma ve ağız kokusudur.

Tedavisi hastalığın şiddetine göre hijyen önerilerinden periodontal cerrahi uygulamalara kadar değişiklik göstermekle birlikte düzenli kontrollerin sağlanması önemlidir.

 

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ

Plak ve diş taşı birikmesi, diş eti iltahabı, kronik travma, yaşlanma ve genetik gibi nedenlerle diş eti çekilmesi meydana gelebilmektedir. Diş eti çekilmesi, dişi destekleyen kemiğin kaybının bir göstergesidir. Diş eti çekilmesi diş kaybında en önemli etkenlerden birisidir. Diş eti çekilmesi sonrasında diş kökleri dış ortama daha korumasız bir hale gelmektedir. 

Sonuç olarak 

Tedavisi için

 

DİŞ HASSASİYETİ

Sıcak, soğuk, ekşi ve tatlı gıdalara karşı dişlerde hissedilen ani ve keskin ağrı hissidir. Diş eti çekilmeleri, diş çürüğü, dişlerde aşınma ve çatlaklar nedeniyle oluşabilmektedir. Dişin yüzeyine flor, restoratif materyaller ve lazer uygulanması ile hassasiyet tedavisi uygulanmaktadır.

AĞIZ KOKUSU

Ağız kokusu iletişimde büyük engellerden biridir. Gülüş estetiğinin ve dişlerin tamamlayıcısı olarak güzel ağız kokusu özgüveni olumlu yönde etkilemektedir.

Ağız kokusu nedenleri

Tedavi için iyi bir ağız hijyeni sağlanmalı, tükürük miktarını artırıcı önlemler alınmalı ve gerekli diş tedavileri yapılmalıdır.