İmplantoloji

DENTAL İMPLANT UYGULAMALARI

Çene kemiğine yerleştirilen dental implantlar diş kökü gibi görev yaparlar. Doğal dişlere en yakın özellikleri taşıyan dental implantlar, köprü ve klasik protezlere göre çok daha başarılı çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlayarak, daha doğal ve estetik bir görünüm sağlar. 

Yeterli bilgi, tecrübe, donanım ve doğru teşhis ile uygulandığında başarılı sonuçlar alınabilmekte ve uygun bakım sağlandığında uzun yıllar başarı korunabilmektedir. İmplant yapılabilmesi için hastanın mevcut kemik durumu ve sistemik hastalığının durumu önemlidir. Genellikle günümüzde ilerleyen teknolojilerle çoğu hastaya implant uygulanabilmektedir. Tek diş eksikliklerinde, komşu sağlam dişlere dokunulmadan eksik dişi tamamlamak mümkün olabildiği gibi çoklu diş eksikliklerinde hareketli protez yerine sabit protezler kullanabilmek dentalimplantlar sayesinde mümkündür. Tam dişsizlik durumlarında özellikle alt çenede kullanımı zor olan, ağızdan sürekli çıkmaya eğilimli hareketli protezleriimplantlar sayesinde sabitlemek mümkündür.İmplant üzeri protez planlamasıeksik diş sayısı ve konumlarına göre değişmektedir. Planlamaya göre yapılacak protezhasta tarafından çıkarılabilen (hareketli) veyadişhekimi tarafından çıkarılabilen (sabit) protezler olarak temelde ikiye ayrılır. Her iki planlamanın da avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Sizin için uygun olan tasarımı hekiminizle birlikte planlayabilirsiniz.

İmplant tedavisinin avantajları

• İmplantlar çene kemiğinizde kaybedilen dişlere benzer şekilde yer alacağından daha estetik sonuçlar sağlanmaktadır. 

•Eksik dişlerin tamamlanma sürecinde komşu dişlerde kesim yapılması gerekmediği için dişleriniz korunmaktadır.

• Estetik bir gülüş ile diş kaybı nedeniyle kaybedilen özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat elde edilmektedir.

• Daha iyi çiğneyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme sağlanmaktadır.

İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

İmplantın ömrü birçok faktöre bağlıdır. Hastanın sistemik durumu ve implantların temizliği bunların sadece ikisidir. Gerekli bakım yapıldığında bir ömür boyu sorunsuzca ağızda kalabilirler.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Zaman Alıyor?

İmplantınızın kemikle kaynaşma süresiyle doğrudan ilişkili olan bu süre sistemik sağlık durumunuz, ilgili bölgedeki kemiğin yapısı ve uygulanacak işleme bağlıdır. Genellikle uygulamadan sonraki 3. veya 4. ayda protez uygulanmaktadır. Bu süre implantın kemiğiniz ile tam bir birleşme sağlaması için gereklidir. Fakat bu süreyi kısaltacak değişik implant tipleri de mevcuttur. Hekiminiz hangisinin sizin için uygun olacağını anlatacaktır.