Çene Eklemi

ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIKLARI VE TEDAVİLERİ

Diş sıkma ve gıcırdatma

Diş sıkma ve gıcırdatma stres ve diğer nedenlerle oluşmaktadır. Yoğunlukla gece meydana gelen bu durum sabah baş ağrısı ve sabah ağız açma ile yemek yeme zorluğu ile kendini belli eder. Önlem alınmaz ise eklem şikayetleri, dişlerde kırılma ve diş eti çekilmelerine neden olabilmektedir. 

Çene eklemi rahatsızlıkları

Çene ekleminin görevi çiğneme ve konuşmanın sağlanmasıdır. Birçok nedenden dolayı(kaza, yanlış tedaviler, stres, alışkanlıklar vb.) hasar görmesi sonucunda eklem rahatsızlıkları meydana gelebilir. Meydana gelen hasar kemik veya yumuşak dokularda olabilir. Hasarın derecesine göre sadece tıkırtı sesi gelmesi gibi basit bulgulardan çenenin kilitlenmesi ve şiddetli ağrı hissedilmesine kadar ciddi bulgular gözlenebilir. Çene eklemi rahatsızlığı tedavi edilmediği durumlarda zaman içerisinde artarak devam eder. Bu nedenle tedaviye ne kadar erken başlanırsa tedavi başarısı da o kadar artmaktadır.

Ne zaman hekime başvurmalıyım?

Çenede ağrı, ağız açmada sınırlılık, çiğnemede zorluk, eklemde tıkırtı sesleri ve size göre çenenizde herhangi bir farklılık hissettiğinizde hekiminize başvurmanız önerilmektedir. 

Tedavi yapılan muayene sonucunda sizin sorununuza yönelik belirlenmektedir ve hastalığın evresine göre değişmektedir.